2022 november
DofE-díjatadó a diákhét keretében
Az idei tanévben a DofE-díjak átadására a diákhét első napján, november 14-én került sor a nagymegyeri Corvin Mátyás Művelődési Központban. Az elsősök avatása és ünnepi programja, amelyen szinte az egész iskola részt vett, kiváló alkalom volt arra, hogy népszerűsítsük e nemzetközileg elismert programot, és méltassuk annak résztvevőit. Iskolánk tanulói közül idén Soóky Boglárka (III.C) és Csiba Réka (II.B) vehette át az iskola igazgatónőjétől a DofE ezüst, illetve bronz szintjének teljesítéséért járó érmet és tanúsítványt. A díjazottaknak gratulálunk, és további sikereket kívánunk!
http://www.oagvm.sk/wphirfolyam/?p=7056
DofE-díjátadó a Kereskedelmi Akadémián
A 2021/2022-es tanévben a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia két diákjának, Soóky Boglárkának (III.C) és Csiba Rékának (II.B) sikerült teljesítenie a világszerte elismert Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj (DofE) ezüst, illetve bronz fokozatát. A díjátadó ünnepségére november 14-én, az Akadémiai hét első napján került sor a Corvin Mátyás Művelődési Központban. Az érmeket és a tanúsítványt iskolánk igazgatónője személyesen adta át a díjazottaknak.
Soóky Boglárka az előző tanévben a DofE ezüst szintjét teljesítette. Fő tevékenységi területe az ékszerkészítés volt. Mentora, Horváth Erzsébet értékelésében kiemelte Boglárka kristályokból és finom gyurmából készült ékszereinek kidolgozottságát, valamint a színek, formák és a választott alapanyagok összhangját. Boglárka a sport terén a kitartó futást választotta, mentora és értékelője Papp László tanár úr volt. Ezen kívül önkéntes munkát is végzett (környezettisztás, környezetvédelmi témák propagálása), mégpedig a Zöld iskola program keretében Kiss Klaudia tanárnő vezetésével.
Csiba Réka a 2021/2022-es tanévben a DofE bronz szintjének kihívásait teljesítette. Fő aktivitása a sport volt, mégpedig a rendszeres edzőtermi torna, amelyben mentorként Hosszú Béla tanár úr segítette. Réka a tehetségfejlesztés terén Bittera Klára tanárnő felügyelete mellett angol nyelvű könyveket olvasott, hogy fejlessze nyelvi tudását, önkéntes munkát pedig ő is a Zöld iskola programban vállalt.
A fentebb leírt egyéni célok teljesítését két csoportos kalandtúra követte. A felkészítő túra (2 nap, 1 éjszaka) a Bakonyban, a minősítő túra (3 nap, 2 éjszaka) pedig a Pilisben zajlott. A túrák során a résztvevők napi 8 órát töltöttek a terepen, miközben természeti és építészeti érdekességeket figyeltek meg, ezen felül pedig elsajátították a tájékozódás, táborozás, ételkészítés fortélyait.
A díjazottaknak gratulálunk, és további sikereket kívánunk!
Kósa Katalin, az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj koordinátora
DofE-kalandtúra a Bakonyban
Korábbi tudósításainkban már említettük, hogy az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj (DofE) elnevezésű program a 2022/2023-as tanévben is folytatódik iskolánkon. A programba bejelentkezett tanulóink közül a legkitartóbbak már nagyrészt teljesítették a tehetségfejlesztés, önkéntes társadalmi munka és a sport terén felvállalt egyéni célkitűzéseiket, néhány hete pedig egy kétnapos felkészítő kalandtúrán is részt vettek a Pilisben.
2023. június 29-30-án sorra került az kétnapos éles kalandúra is, amelynek résztvevői az I. B osztály tanuló voltak, név szerint Gatyás Edina, Beke Liliána, Köles Patrik és Czedli Krisztián. A túra célja az emberi tevékenység (konkrétan a vasútépítés és bányászat) természeti következményeinek megfigyelése volt. Az első napon tanulóink tüzetesen megismerkedtek a Bakony hegységet átszelő Győr–Veszprém-vasútvonal történelmével, és megtekintették a Vinye és Porva-Csesznek állomások közötti szakasz műszaki létesítményeit. A Cuha-patak vadregényes szurdokán áthaladó hegyi vasúti pálya műszaki-építészeti szempontból egyedülálló az országban, három alagútonés két völgyhídon halad keresztül. A vasút tervezőjéről elnevezett Gubányi-völgyhídfelett áll az 1896-os vasútépítési emlékmű, de itt található Magyarország egyetlen, omlásvédővel ellátott alagútja is. Délután, a vasút vonalát elhagyva a túra résztvevői Csesznek felé vették az irányt, ahol megtekintették a lenyűgöző középkori várromot. Az első nap végén a csapat tagjai Zircen vertek tábort, ahol tüzet raktak, vacsorát főztek és sátorban töltötték az éjszakát. Másnap a festői Ördög-árok következett, amelynek csupán egy szépséghibája van, a valamikor itt csörgedező patak a bányászat következtében szó szerint eltűnt a föld színéről.
Diákjaink a két nap során mintegy 27 kilométert tettek meg, ami kiváló teljesítménynek számít, hiszen a teljes felszerelésüket is végig magukkal kellett vinniük. A résztvevők fáradtan, de sok hasznos tapasztalattal tértek haza a vidám hangulatú, élménydús túráról.
Papp László, a csapat felkészítője