Edinburgh – 2021/2022

2021 szeptember

Toborzás az új tanévben

Minden tanév elején részletesen ismertetjük diákjainkkal – különösen az 1. évfolyam tanulóival – az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj programot, melynek keretén belül a résztvevők kedvenc tevékenységeikkel foglalkozhatnak szabadidejükben, fejlesztve képességeiket és kitartásukat. A programba bekapcsolódó diákok szorgalmukért egy világszerte elismert díjat kapnak, amelyre egyetemek, főiskolák és nagy cégek egyaránt odafigyelnek. Idén négy elsős diákunk szeretné a DofE bronz szintjét teljesíteni, Soóky Boglárka, a II.C osztály tanulója pedig már az ezüst szint kihívásaival kíván szembenézni.

2021 október

DofE díjátadás Nagyszombatban

Az idei tanévben a járványügyi helyzet miatt sajnos nem valósulhatott meg a DofE megszokott díjátadó ünnepsége, így a pozsonyi nagyszabású közös ceremónia elmaradt. Helyette Nagyszombatban került sor a díjátadásra 2021. október 11-én. A megelőző intézkedések miatt a programban érintett iskolák mindegyike külön időpontot kapott a díjak átvételére. Mi is tehát útra keltünk, hogy két diákunk, Soóky Boglárka és Tóth Júlia Anna átvehesse a bronz, illetve ezüst szint teljesítéséért járó érmet és tanúsítványt.

http://www.oagvm.sk/wphirfolyam/?p=4179

 

Újabb DofE díjazottak a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémián

Az attitűd, az akarat, a szorgalom és a kitartás szüli azokat a lehetőségeket, amelyek megváltoztathatják az életedet”.
(Oravecz Nóra)

A fenti idézet tökéletesen egybecseng az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj (DofE) elnevezésű program küldetésével, amely évtizedek óta újabb és újabb nemzedékeknek biztosít lehetőséget az önmegvalósításra, kiteljesedésre. A világszerte ismert program arra sarkallja a fiatalokat, hogy különféle területeken célokat tűzzenek maguk elé, s azok megvalósításán munkálkodva fejlesszék képességeiket, kitartásukat.
Az állhatatos munkáért természetesen kijár az elismerés. A 2020/2021-es tanévben a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia diákjai közül ketten – Tóth Júlia Anna (IV.C) és Soóky Boglárka (II.C) – lettek DofE díjazottak, akik október 11-én Nagyszombatban vehették át az ezt igazoló tanúsítványt és a vele járó érmet. Tóth Júlia Anna 2020/2021-es tanévben már nem számított kezdőnek, így ezüst szinten folytatta a programot, Soóky Boglárka pedig a bronz szintet teljesítette. A sport terén mindketten a kerékpározásban jeleskedtek, a tehetségfejlesztés területén a horgolás, illetve az olajfestés különféle technikáit sajátították el, önkéntes munka keretében pedig volt óvodai és alapiskolai pedagógusaiknak készítettek segédanyagokat a mindennapi foglalkozásokhoz. Ezen kívül egy háromnapos csoportos kalandtúrán is részt vettek a Tribecs hegységben, amelynek során középkori várromokat kerestek fel és a természetben táboroztak.
A sikerhez gratulálunk, és további hasznos munkát és kitartást kívánunk!

Kósa Katalin, a program koordinátora

2022 június

Kalandtúrák a Bakonyban és Pilisben

Tanulóink számára a felvállalt egyéni célkitűzések teljesítése után a program utolsó megmérettetése, a kalandtúra következett, amely két részből állt: egy felkészítő és egy éles kalandtúrából. A felkészítő bakonyi kalandtúrára 2022. június 14-15-én került sor, az éles kalandtúra pedig a június 27-29-én valósult meg a Pilisben. A kalandtúrák fő célja a résztvevők állóképességének erősítése volt, emellett fontos szerepet játszott a terepen való tájékozódás elsajátítása, a táborozás és a természetben való éjszakázás, illetve az említett hegységek történelmi nevezetességeinek és természeti képződményeinek megtekintése.

http://www.oagvm.sk/wphirfolyam/?p=5989

DofE-kalandtúra a Bakonyban

Az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj (DofE) elnevezésű program a 2021/2022-es tanévben is folytatódik iskolánkon. A programba bejelentkezett tanulóink közül a legkitartóbbak már nagyrészt teljesítették a tehetségfejlesztés, önkéntes társadalmi munka és a sport terén felvállalt egyéni célkitűzéseiket. Jelenleg a program végső fázisa zajlik, amelynek keretében a résztvevők a napokban teljesítettek egy kétnapos felkészítő kalandtúrát a Bakonyban, nemsokára pedig egy háromnapos éles kalandtúra vár rájuk a Pilisben.

A fentebb említett Bakonyi kalandtúrára 2022. június 14-15-én került sor Soóky Boglárka (II.C), Edmár Dominika (II.C), Csiba Réka (I.B) és Bartal Anikó (I.C) részvételével. A túra célja az emberi tevékenység (konkrétan a vasútépítés és bányászat) természeti következményeinek megfigyelése volt. Az első napon tanulóink tüzetesen megismerkedtek a Bakony hegységet átszelő Győr–Veszprém-vasútvonal történelmével, és megtekintették a Vinye és Porva-Csesznek állomások közötti szakasz műszaki létesítményeit. A Cuha-patak vadregényes szurdokán áthaladó hegyi vasúti pálya műszaki-építészeti szempontból egyedülálló az országban, három alagúton és két völgyhídon halad keresztül. A vasút tervezőjéről elnevezett Gubányi-völgyhíd felett áll az 1896-os vasútépítési emlékmű, de itt található Magyarország egyetlen, omlásvédővel ellátott alagútja is. Délután, a vasút vonalát elhagyva a túra résztvevői Csesznek felé vették az irányt, ahol megtekintették a lenyűgöző középkori várromot. Az első nap végén a csapat tagjai Zircen vertek tábort, ahol tüzet raktak, vacsorát főztek és sátorban töltötték a kimondottan hideg éjszakát. Másnap a festői Ördög-árok következett, amelynek csupán egy szépséghibája van, a valamikor itt csörgedező patak a bányászat következtében szó szerint eltűnt a föld színéről.

Diákjaink a két nap során mintegy 23 kilométert tettek meg, ami kiváló teljesítménynek számít, hiszen a teljes felszerelésüket is végig magukkal kellett vinniük. A résztvevők fáradtan, de sok hasznos tapasztalattal tértek haza a vidám hangulatú, élménydús túráról. Rövidesen következik a folytatás: a háromnapos expedíció a Pilisben.

Papp László, a csapat felkészítője