Az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj program ismertetése az Élet- és egészségvédelmi nap keretében
2023. szeptember 14-én élet- és egészségvédelmi gyakorlatot tartottunk, amely szerves részét képezi iskolánk nevelési-oktatási programjának. A nap eseményeibe az első három évfolyam diákjai kapcsolódtak be. A gyakorlat célja az volt, hogy elméleti ismeretek átadásával hozzájáruljon a felelősségtudatos életvitelhez nélkülözhetetlen készségek, szokások kialakításához, melyek az emberi élet, egészség és a természet védelmét szolgálják.
Diákjaink a gyakorlat keretében a következő témájú foglalkozásokon vehettek részt: a térképpel való tájékozódás alapismeretei, a biztonságos közlekedés szabályai, az az egészséges életmód és táplálkozás, valamint a rendszeres sportolás jelentősége, továbbá az „Edinburgh hercege nemzetközi díj” és a Zöld iskola programok ismertetése. Tanáraink számos szemléltető prezentációval és videóval próbálták a tanulók érdeklődését felkelteni a témák iránt.
Hosszú Béla, testnevelő tanár
DofE-díjátadó a Kereskedelmi Akadémián
Nagy öröm számunkra, hogy ebben a tanévben is Edinburgh Hercege Nemzetközi Díjat adhattunk át a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémián. Ezúttal Gatyás Edina, a II.B osztály tanulója vehette át a világszerte elismert díj bronz fokozatát az elmúlt hónapokban végzett kitartó és lelkiismeretes munkájáért.
Edina a sport terén, amely fő aktivitásának számított a program keretében, lovaglással foglalkozott. Célként egy 80 centiméter magas akadály átugrását tűzte ki maga elé. Ennek érdekében hat hónapon keresztül rendszeresen eljárt lovagolni, és végül a kitűzött célt teljesítette. Mivel sok időt töltött a lovas tanyán, a program részét képező önkéntes munkát is itt teljesítette, mégpedig a takarítási munkák felvállalásával. Emellett a tehetségfejlesztés területén is jeleskedett, három hónap gyakorlás és tapasztalatszerzés után sikerült önállóan elkészítenie egy tortát. Edina a kalandtúrákat tekintette a program legvonzóbb kihívásának, és társaival együtt nagy lelkesedéssel vett részt mind a Pilisben, mind a Bakonyban megvalósult expedíción.
A DofE program arra tanít, hogy érdemes önmagunkon dolgozni, ráadásul minden szorgalmas és kitartó résztvevő díjban részesül. A saját fejlődésünkbe fektetett többletmunka mindenképpen megtérül életünk során, a nemzetközileg elismert díj pedig sokat jelenthet egy fiatal felfelé ívelő pályáján, hiszen a díjat számos egyetem figyelembe veszi a felvételi eljárás során, és az állásinterjúkon egyre több munkaadó részesíti előnyben a díjazottakat.
Gratulálunk Edinának, és további kitartást kívánunk neki az új cél, a DofE ezüst szintjének teljesítéséhez!
Kósa Katalin DofE-koordinátor
DofE-kalandtúra a Nagy Duna mentén
Az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj (DofE) elnevezésű program a 2023/2024-es tanévben is folytatódik iskolánkon. A programba bejelentkezett tanulóink közül a legkitartóbbak már nagyrészt teljesítették a tehetségfejlesztés, önkéntes társadalmi munka és a sport terén felvállalt egyéni célkitűzéseiket. Jelenleg a program végső fázisa zajlik, amelynek keretében a résztvevők a napokban teljesítettek egy kétnapos felkészítő kalandtúrát a Nagy-Duna csallóközi partja mentén.
A felkészítő kerékpáros kalandtúrára 2024. május 10-11-én került sor Gatyás Edina (II.B), Köles Patrik (II.B), Czedli Krisztián (II.B) és Menyhárt Rajmund (I.B) részvételével. A túra célja az emberi tevékenység természeti következményeinek megfigyelése volt a Nagy-Duna Szaptól a Nagyléli-szigetig terjedő szakaszán. A túra során tanulóink megismerkedtek a Csicsói-holtág Nemzeti Természetvédelmi Területtel (más néven Lion-tóval), amely számos védett állat- és növényfajnak ad otthont, továbbá fontos átmeneti pihenőhelye a költőző madaraknak. Az expedíció második állomása a Nagyléli-sziget volt, ahol diákjaink a BROZ Bratislavské regionálne ochranárske združenie, magyarul Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Egyesület) ekofarmját tekintették meg. A nap végén a csapat tagjai a BROZ kempingjében táboroztak le, és sátorban töltötték a kimondottan hideg éjszakát. Másnap, a reggeli táborbontással az expedíció véget ért, résztvevők pedig hazaindultak.
Diákjaink a túra során mintegy 45 km-t tettek meg, ami kiváló teljesítménynek számít, hiszen a teljes felszerelésüket is végig magukkal kellett vinniük. A résztvevők fáradtan, de sok hasznos tapasztalattal tértek haza a vidám hangulatú, élménydús túráról. Rövidesen következik a folytatás: a háromnapos éles kalandtúra, amelynek során a résztvevők csallóközi vízimalmokat fognak felkeresni.