“Ich liebe dich Wien! – Szeretlek, Bécs!” – Zvýšenie kvality vzdelávania v rámci programu Erasmus +

“Ich liebe dich Wien! – Szeretlek, Bécs!”

Ezt érezhette az elmúlt napokban a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia azon 15 diákja, akik az Erasmus+ projekt keretében szeptemberben háromhetes szakmai gyakorlaton vettek részt Bécsben, e csodaszép világvárosban. 

Bizonyára sokan hallottak már erről az Európai Unió által támogatott programról, amely a fiatalok külföldi oktatására, képzésére irányul, és kiváló lehetőséget biztosít a tanulók szakmai fejlődéséhez. E program támogatásával utazhatott ki Bécsbe iskolánk 10 kereskedelmi akadémia, valamint 5 informatika szakos tanulója, hogy fejlesszék szakmai és nyelvi kommunikációs készségeiket. Osztrák részről négy fogadó szervezet biztosította a szakmai képzést, konkrétan a Flemings Hotel, a Jo&Joe Hostel, a Volksmuseum (Néprajzi Múzeum), továbbá az Option 2,0 elnevezésű civilszervezet. Diákjaink többek között az említett hotel recepcióján dolgoztak (ennek feltétele a német és angol nyelv ismerete volt, emellett a magyar és szlovák nyelvtudás is előnyt jelentett), továbbá adminisztratív munkával és online marketinggel is foglalkoztak, de más munkakörökben is megállták a helyüket.

A program fontos hozadéka többek között az, hogy a diákoknak ki kellett lépniük a komfortzónájukból, meg kellett oldaniuk olyan feladatokat is, amilyenekkel eddig nem találkoztak. Tájékozódniuk és közlekedniük kellett például egy világvárosban, napi szinten kellett használniuk a német vagy az angol nyelvet. A munka mellett természetesen számos lehetőség nyílt a szabadidő tartalmas eltöltésére is, tanulóink kulturális programokon, múzeumlátogatásokon vehettek részt. Megtapasztalhatták a nappali és esti belvárosi forgatagot, a turisták áradatát, láthatták a bécsi fiákereket, a csodás belvárosi parkokat, palotákat, szobrokat. Különleges élmény volt ellátogatni a Schönbrunnba, a Habsburgok nyári rezidenciájára, a Szépművészeti Múzeumba és a Természettudományi Múzeumba, megtekinteni a Haus des Meres-t (A Tenger Házát), a Hadtörténeti Múzeum kiállítását vagy a Prátert. Érdemes megjegyezni, hogy Bécsben a 19 év alatti fiatalok számára a múzeumok többsége ingyenesen látogatható.

Szálláshelyünk, a Jo&Joe Hostel, amely egy új, egy éve átadott hostel a Westbahnhof (Nyugati pályaudvar) közvetlen szomszédságában, a Mariahilfer Strassén, kiváló lehetőségeket kínált a pihenésre és a közös szórakozásra. Ennek is köszönhetően egy jó kis csapat kovácsolódott össze a Bécsben töltött három hét alatt.

A résztvevő diákok többsége reméli, hogy barátaival vagy családtagjaival együtt hamarosan visszatérhet a császárvárosba, a csodaszép Bécsbe, hogy megmutathassák nekik is mindazt, amit ők maguk már láttak és megismertek.

Kiss Klaudia, szaktanár

Zvýšenie kvality vzdelávania v rámci programu Erasmus +

°Ich liebe dich Wien° – boli slová 15 žiakov Obchodnej akadémie Veľký Meder pri odchode z tohto prekrásneho rakúskeho veľkomesta, kde mohli stráviť 3 čarovné týždne (od 4. do 24. septembra 2022) v rámci programu Erasmus +. Tento program je známy tým, že zabezpečuje príležitosť mladým ľudom na celom svete zúčastniť sa študijných programov a pracovných stáží v zahraničí. V rámci tohto programu mohli naši žiaci vycestovať do Viedne a pracovať v štyroch rôznych organizáciách, pričom rozvíjali svoje zručnosti a komunikatívne schopnosti.

Jedna z firiem bola spoločnosť Option 2, ktorá zaviedla žiakov do sveta online marketingu a propagácie cez sociálne siete. Ďalšie pracovné miesto bolo Múzeum ľudového umenia, Volksmuseum, kde sa žiaci oboznámili s výstavou a každodenným chodom múzea a vykonávali s tým súvisiace práce. 2 žiačky pracovali v ubytovacích zariadeniach Jo&Joe a Flamings, kde robili recepčné a administratívne práce. Prínosom pracovných miest bolo to, že sa žiaci mohli odtrhnúť od teoretického vzdelávania v priestoroch školy a riešiť každodenné pracovné situácie a spolupracovať so zahraničnými kolegami. Ďalším bonusom bola možnosť používania anglického a nemeckého jazyka v reálnych situáciách a komunikácia s ľudmi rôznej národnosti.

Hostel Jo&Joe pri stanici Westbanhof sa stal domovom pre žiakov počas ich pobytu vo Viedni a svojím slobodným a priekopníckym dizajnom absolútne očaril mladých. Spoločenské priestory na dvoch  poschodiach poskytovali komfortné miesta na ležérne besedy, prácu, na jedenie a strávenie mnohých spoločných chvíľ. Ulica Mariahilfer Straße v blízkosti ubytovania vábila každého na nákup suvenírov a darčekov.

Najväčším prínosom celého programu však bola možnosť spoznať túto úžasnú metropolu, kde pestrá kultúra a širokospektrálne umenie oslovuje čleveka na každej ulici, či už formou prekrásnej architektúry alebo zážitkov. Žiaci mohli vidieť historickú architektúru a pompézne zariadenie palácov Schonbrunn a Hofburg, Operu, v Umeleckom múzeu sa mohli pozrieť na kolekciu maľieb rodu Habsburgovcov a na egyptské a rímske artefakty spred dvoch až štyroch tisíc rokov. Krásne parky uprostred mesta so sochami známych osobností, jazierkami a mostmi poskytli útočisko pred pulzujúim davom a ruchom mesta.  

Na konci programu sa žiaci so zmiešanými pocitmi lúčili s mestom dúfajúc, že sa sem ešte vrátia so svojimi blízkymi alebo priateľmi a ukážu im, čo všetko spoznali.

Slová našich žiakov o celom programe a meste:

„Vďaka programu Erasmus + som mala možnosť spoznať Viedeň a kultúru mesta. Viac som sa zblížila s rovesníkmi a získala som nových kamarátov. Aj ubytovanie bolo super, na veľmi dobrom mieste, všetko dôležité bolo ľahko dosiahnuteľné.“ – Eszter Méry, žiačka IV. B triedy

„Páčilo sa mi, že som mohol používať cudzie jazyky, hlavne nemecký a anglický jazyk a spoznal som kultúrne pamiatky Viedne. – Denis Šavel, žiak III. C triedy

„Vďaka tomuto programu som získal užitočné skúsenosti. Mal som prácu, ktorá bola časovo flexibilná, a vyžadovala veľa chôdze a objavovania mesta. Navštívil som štyri múzeá, najviac sa mi páčilo Vojenské múzeum. Doprava bola veľmi jednoduchá, všade sme sa ľahko dostali. Moja nemčina sa zlepšila, lebo som sa všade snažil rozprávať po nemecky. – Kevin Matlák, žiak III.C triedy

Katarína Kósová, učiteľka anglického jazyka