Vízimalmok nyomában avagy bringás DofE-kalandtúra a Csallóközben – Cyklistická dobrodružná expedícia po stopách žitnoostrovských vodných mlynov

Vízimalmok nyomában avagy bringás DofE-kalandtúra a Csallóközben

Korábbi tudósításunkban már említettük, hogy az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj (DofE) elnevezésű program a 2025/2026-os tanévben is folytatódik iskolánkon. A programba bejelentkezett tanulóink közül a legkitartóbbak már nagyrészt teljesítették a tehetségfejlesztés, önkéntes társadalmi munka és a sport terén felvállalt egyéni célkitűzéseiket, néhány hete pedig egy kétnapos kerékpáros felkészítő kalandtúrán is részt vettek a Duna-mentén.

2026. június 18-20-án került sor arra az ezüst fokozatú, háromnapos minősítő kalandtúrára, amelyen Zipserová Martina, Rácz Patrik (mindketten a II.A osztály tanulói) és Perkatai Marek (I.A), valamint Kósa Dóra és Emma (a komáromi Selye János Gimnázium diákjai) vettek részt. A túra céljául a csallóközi vízimalmok megismerését tűztük ki. A légi vasútállomásról induló kerékpáros kalandtúra első állomáshelye a jókai malom volt, ezt követően a csapat tagjai nagy kánikulában tették meg a második útszakaszt, amelynek végén az eperjesi kempingben táboroztak le. Másnap egy fizikailag kevésbé megterhelő szakasz következett, melynek során a résztvevők a tallósi, illetve a dunatőkési vízimalmot keresték fel. A befejező nap táborbontással kezdődött, majd a társaság az eperjesi kempingből Dunaszerdahelyre bringázott, ahol a túra véget ért.

Diákjaink a három nap során mintegy 90 kilométert tettek meg, ami a nagy melegre való tekintettel kiváló teljesítménynek számít, hiszen a teljes felszerelésüket is végig magukkal kellett vinniük. A résztvevők fáradtan, de sok hasznos tapasztalattal tértek haza a vidám hangulatú, élményekben gazdag túráról. Teljesítményükre Vörösmarty szavai illenek: „Ez jó mulatság, férfi munka volt!”

Papp László, a csapat felkészítője

Cyklistická dobrodružná expedícia po stopách žitnoostrovských vodných mlynov

Ako dobre viete, na našej škole už roky funguje miestne centrum Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE). V rámci prestížneho programu sa v dňoch 18.-20. júna 2026 uskutočnila kvalifikačná dobrodružná expedícia striebornej úrovne, ktorej hlavným cieľom bol vyhľadať známe vodné mlyny Žitného ostrova. Účastníkmi trojdňovej expedície boli Zipserová Martina (II.A), Rácz Patrik (II.A), Perkatai Marek (I.A), Kósa Dóra a Emma (žiačky komárňanského Gimnázia Jánosa Selyeho). Členovia tímu počas túry vyhľadali mlyny v Jelke, Dunajskom Klátove a Tamášikove.

Expedícia bola pre účastníkov fyzicky veľmi náročná, 90 kilometrov dlhú trasu totiž museli absolvovať v horúčave, plným batohom, pritom dve noc strávili v stanoch v Jahodnej. Členovia tímu dorazili domov unavení, ale plní zážitkov.

László Papp (školiteľ tímu)