A Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia 2024. november 12–13-án rendezte meg a Tanirodák Háziversenyét és Kiállítását, amely immár hagyománnyá vált iskolánk életében. A rendezvényt az iskola igazgatónője, Mgr. Horváth Erzsébet nyitotta meg, aki beszédében rámutatott arra, hogy évente megrendezésre kerülő háziversenyünk a taniroda – praktikum elnevezésű tantárgy keretében elvégzett kétéves munka eredményét hivatott bemutatni a nagyközönségnek, és egyúttal fontos megmérettetés a résztvevő diákcégek számára.
A harmadik és negyedik évfolyamban megvalósuló tanirodai módszer lényege, hogy diákjaink gyakorlócégeket hoznak létre, amelyek célja a valódi vállalatok működésének szimulációja, emellett egyedi platformjai is a kreatív ötletek megvalósításának. Ezek a tanulóink által létrehozott cégek aktívan bekapcsolódnak a gyakorlócégek piacán zajló üzleti életbe, teret biztosítva a szakmai tapasztalatszerzésnek és fejlődésnek. Üzleti profiljuknak megfelelően beszerzéssel, marketinggel, értékesítéssel, logisztikával, könyveléssel foglalkoznak, banki átutalásokat realizálnak, természetesen mindez fiktív áruval, szolgáltatásokkal és fiktív fizetőeszközökkel zajlik. A gyakorlócégek egyes részlegei és munkakörei szintén a reális vállalatok munkamódszereit modellezik, a tanulók pedig a beosztásuknak megfelelően egyéni döntéseket hoznak, tárgyalnak, leveleznek, könyvelnek. A tanirodai praktikum célja többek között olyan nélkülözhetetlen képességek fejlesztése, mint a hatékony kommunikáció, kreatív problémamegoldás, kritikus gondolkodás, önálló döntéshozatal, önfejlesztés, a munkatársak motiválása és nem utolsósorban az egyéni felelősségvállalás, miközben a munkahelyi kollektíva érdekeit kell szem előtt tartaniuk.
„Itt az idő, hogy szakmai felkészültségeteket a nagyközönség előtt prezentáljátok. Legyetek bátrak, határozottak, meggyőzőek! Bizonyítsátok be, hogy igenis a ti cégetek, a ti terméketek a legjobb!” – indította útjára a szakmai versengést az igazgatónő. Ezt követően az érdeklődők megismerkedhettek a diákcégek tevékenységével, megtekinthették azok igényes és változatos módon kivitelezett standjait, aprólékosan kidolgozott termékkatalógusait, a reklám- és ajándéktárgyak széles palettáját, az offline és online marketingeszközök használatát. Amennyiben a résztvevőket meggyőzte az eladók rátermettsége, lehetőségük volt a vásárlásra is, melynek során az eladási folyamat minden lépése lezajlott, bár csak fiktív módon. A kiállításon három végzős diákok alkotta cég mutatkozott be: az Apartmánový hotel Corviniana, a Cocktail Paradise Kft. és a Cortsainz Kft. S ha már felsoroltuk a gyakorlócégeket, meg kell említenünk a mentorokat is, név szerint Jankó Anikó és Baranyai Angéla közgazdász tanárnőket, akiket köszönet illet a csapatok felkészítéséért.
A háromtagú szakmai zsűrit egy tapasztalt magánvállalkozó, Buzgó Gabriel, iskolánk egykori diákja, Kiss Ingrid szaktanár és Bittera Klára, iskolánk angol nyelvtanára alkotta. Nem volt könnyű dolguk, hiszen a csapatok teljesítményének értékelésekor számos mutatót kellett figyelembe venniük, például a standok, logók, termékkatalógusok, reklámanyagok ötletességét, technikai kivitelezését és esztétikai hatását, a verbális és nonverbális kommunikáció színvonalát, végül pedig az összhatást. A zsűri egyértelmű döntése alapján a fődíjat (The Best Practice Firm) az Apartmánový hotel Corviniana diákcég nyerte, így iskolánkat a Győrben sorra kerülő Tanirodák Nemzetközi Kiállításán ennek a csapatnak a tagjai képviselik majd. Természetesen mindegyik csapat igyekezett valamilyen módon felhívni magára a figyelmet, ötletességüket, eredetiségüket pedig a zsűri különdíjakkal jutalmazta. A szlovák nyelven legjobban értékesítő diák (The Best Representative in Slovak) az Apartmánový hotel Corviniana munkatársa, Bíró Kitti lett. A magyar nyelven legjobban értékesítő diák (The Best Representative in Hungarian) címet Csiba Réka, az Apartmánový hotel Corviniana oszlopos tagja nyerte el, az angol nyelven legjobban értékesítő diák címet (The Best Representative in English) pedig Teodor Páloš vívta ki magának, aki a Cortsainz Kft. csapatát erősítette. A legjobb ötletgazda (The most creative firm) díjat a Cocktail Paradise Kft. kapta. A legjobb stand (The Best Stand) díjat az Apartmánový hotel Corviniana hódította el, ugyanez a diákcég a közönségdíj megszerzésének is (The Award of the Public) örülhetett.
A győzteseknek szívből gratulálunk, és minden résztvevőnek sok sikert kívánunk megszerzett tapasztalataik kamatoztatásában!
Jankó Anikó szaktanár
Cvičná firma – skúsenosť do života
V priestoroch Obchodnej akadémie vo Veľkom Mederi v dňoch 12. a 13. novembra 2024 mali možnosť študenti 4. ročníka počas dvoch dní dokázať svoju odbornú spôsobilosť v rámci Domácej súťaže a výstavy cvičných firiem.
Poslaním predmetu Cvičná firma je napodobniť prácu skutočnej firmy. Študenti simulujú pracovné činnosti reálnej firmy – používajú reálne podklady a doklady, avšak obchodujú s fiktívnym tovarom či službami, platia fiktívnymi peniazmi. Prvoradým cieľom predmetu Cvičná firma – praktikum je rozvíjanie u nich schopnosť pracovať v tíme, úspešne komunikovať, schopnosť tvorivo riešiť problémy, rozhodovať, robiť závery, kriticky a samostatne myslieť, rozvíjať seba a podnecovať rozvoj iných a v neposlednom rade prijať samostatné rozhodnutia za ktoré nesú aj zodpovednosť.
Súťažiace firmy mali možnosť prezentovať svoju odbornú pripravenosť širokej verejnosti. Naši terajší aj budúci žiaci a všetci záujemcovia sa mohli presvedčiť o vysokej úrovni pripravenosti študentov, ktorá pozostávala z plánovania a výzdoby výstavného stánku, vypracovania katalógov, reklamných materiálov, prípravy prezentácie firiem a produktov, predstavenie priebehu odbytovej činnosti a marketingových zručností. Odborná porota nemala ľahkú úlohu pri hodnotení súťažiacich cvičných firiem. Odborná porota v zostave: Gabriel Buzgó – súkromný podnikateľ, Ing. Ingrid Kiss – učiteľka odborných predmetov a Mgr. Klára Bittera – učiteľka anglického jazyka hodnotila:
originalitu, technické prevedenie a farebnosť stánkov,
grafickú úroveň, nápaditosť katalógov, reklamných a propagačných materiálov,
úroveň zvládnutia komunikácie s klientom počas predaja v slovenskom, maďarskom, a v anglickom jazyku.
Hlavná cena (The Best Practice Firm) bola udelená firme Apartmánový hotel Corviniana, ktorá bude reprezentovať našu školu na Medzinárodnej výstave cvičných firiem v Győri.
Všetky stánky boli niečím zaujímavé, originálne, preto boli aj ocenené a to nasledovne:
Najlepším reprezentantom v slovenskom jazyku bola (The Best Representative in Slovak) Bíró Kitti z (Apartmánový hotel Corviniana).
Najlepším reprezentantom v maďarskom jazyku bola (The Best Representative in Hungarian) Réka Csiba z (Apartmánový hotel Corviniana).
Najlepším reprezentantom v anglickom jazyku bol (The Best Representative in English) Teodor Páloš z (Cortsainz, s.r.o.).
Cenu za „Najlepší stánok“ (The Best Stand) získal Apartmánový hotel Corviniana).
Cenu za „Najlepší nápad“ (The most creative firm) získala Cocktail Paradise, s.r.o.
Cenu sympatie podľa hlasovania návševníkov (The Award of the Public) získal Apartmánový hotel Corviniana.
Každému účastníkovi gratulujeme a prajeme veľa úspechov do budúcna!